مبلمان، دكوراسيون و معماري داخلي
 

روز جهاني كودك؛ نگاهي به دنياي ساده و رنگارنگ كودكانه  

 روز جهاني كودك همواره فرصتي است تا كمي بيشتر به دنياي كودكان بنگريم. دنيايي كه در آن زيبايي و جذابيت معنايي ساده و مجزا با تعاريف بزرگسالان دارد و همين وجه تمايز موجب شده تا اغلب ما اندكي از اوقات روزانه خود را به گشت و گذار در عالمي كودكي بگذرانيم. روز 20 نوامبر رسما از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهاني كودك انتخاب شده، اما بد نيست بدانيد كه در سرتاسر دنيا 42 روز مختلف براي اين مناسبت در نظر گرفته شده است. در ايران 8 اكتبر يا 16 ماه مهر مصادف با روز تأسيس سازمان يونيسف به نام روز كودك نام‌گذاري شده؛ روزي كه به بهانه آن تصميم داريم تا به يك سؤال مهم پاسخ دهيم: دنياي ما تا چه اندازه براي كودكان ساخته شده است؟

 

روز جهاني كودك در ژاپن

در كشورهاي مختلف رسوم خاصي براي برگزاري روز جهاني كودك وجود دارد. براي مثال در ژاپن، مردم روز پنجم ماه پنجم هر سال را با عنوان Kodomo no hi يا روز كودك جشن مي‌گيرند. در اين روز خانواده‌ها بادكنك‌هاي رنگارنگي به نام koinobori را از خانه‌هايشان به پرواز درمي‌آورند كه نشان از جايگاه مهم كودكان در فرهنگ ژاپني دارد. آنها همچنين در خانه‌هاي خود مجسمه‌هاي جنگجوي سامورايي را به نمايش مي گذارند كه نمادي از قدرت و شجاعت است. كودكان نيز از خوراكي‌هاي مختلف نظير كيك برنج و نمايش‌هاي سنتي ژاپني لذت مي‌برند. در اين روز، رويدادي با نام المپيك كودكان نيز در توكيو برگزار مي‌شود تا هزاران كودك در رشته‌هاي مختلف با يكديگر به رقابت بپردازند.

 

 روز جهاني كودك در تركيه

در آمريكاي جنوبي به بهانه اين روز مدارس، پارك‌ها و سازمان‌هاي مختلف برنامه‌هاي ويژه‌اي براي كودكان تدارك مي‌بينند كه از جمله آنها مي‌توان به موسيقي زنده، آوازخواني گروهي، خوردن غذاهاي سنتي و انجام بازي‌هاي مختلف اشاره كرد. در تركيه نيز در روز كودك كرسي‌هايي را در پارلمان اين كشور به كودكان اختصاص مي‌دهند تا در اين روز به‌طور نمادين كشور را اداره كنند. در ايران نيز طي چند سال اخير به بهانه اين روز برنامه‌هاي گوناگوني همانند نقاشي ديواري در سطح شهر و جشن‌هايي در مدارس كشور برگزار مي‌شود.

اما با وجود تمام اين برنامه‌هاي متنوع، اگر نگاهي دقيق به محيط اطراف خود داشته باشيم، فضاي مناسبي براي زندگي و آسايش كودكان مشاهده نمي‌كنيم. در واقع روز كودك كه در ايران با سالروز تأسيس سازمان يونيسف همزمان شده است، اين سؤال را در ذهن ايجاد مي‌كند كه ما تا چه اندازه توانسته‌ايم به حقوق كودكان پايبند باشيم و نيازهاي اوليه روحي و جسمي آنها را تأمين كنيم؟ جدا از ناسازگاري محيط شهري با رفتار كودكان، اگر نگاهي به فعاليت‌هاي روزانه آنها داشته باشيم، درمي‌يابيم كه كودكان بخش زيادي از روز خود را در خانه يا مدارس و مهدكودك‌ها مي‌گذرانند. با اين وصف اگر قرار باشد دنيايي كودكانه‌ براي آنها تدارك ببينيم، مي‌بايست كار خود را از اين اماكن شروع كنيم. اما چگونه؟!

المان‌هاي شهري، غول‌هاي واقعي دنياي كودكان

اگر پارك‌ها و فروشگاه‌هاي كودكان را در نظر نگيريم، محيط شهري چندان سازگاري با روحيات آنها ندارد. در واقع كودكان با راه رفتن در سطح شهر به‌جاي ديدن مناظري مناسب دائماً با بي‌نظمي‌هاي گوناگون مواجه‌اند كه در درازمدت تأثيري عميق بر سلامت روان آنها خواهد گذاشت. در اين بين، المان‌هاي شهري مي‌توانند با جلب نگاه كودكان، آنها را تا مدت‌ها در خيالات خود غرق كنند تا از محيط بي‌نظم شهري كمي فاصله بگيرند. دوچرخه‌هاي غول‌پيكر، حيوانات عظيم‌الجثه و كتاب و قلم‌هاي بزرگ تنها بخشي از المان‌هايي هستند كه مي‌توانند براي كودكان جذاب باشند. خوشبختانه در چند سال اخير، در برخي از شهرهاي ايران اين المان‌ها به تعداد قابل توجهي نصب شده‌اند.

 

اهميت فضاي مدارس در پرورش كودكان

ورود كودكان به مدارس نبايد به معناي جدا ماندن آنها از عالم بچگي باشد. در واقع آموزش و پرورش كودكان منافاتي با ايجاد فضايي دلپذير براي آنان ندارد. اما طي دهه‌هاي گذشته در ايران اين موضوع به فراموشي سپرده شده است. كودكان از سنين پايين هنگام ورود به مدرسه با فضايي خشك و يكنواخت مواجه مي‌شوند كه تناسبي با سن و سال آنها ندارد و اين يكنواختي از 7 سالگي تا هنگام ورود به دانشگاه و بعد از آن دائماً تكرار مي‌شود. اين در حالي است كه كودكان در مدارس به ميز، صندلي و ابزارهاي متفاوتي نياز دارند كه به لحاظ زيبايي، ايمني و كاركرد با محصولاتي كه بزرگسالان استفاده مي‌كنند، كمي متفاوت است. به‌عنوان مثال تنوع رنگ يكي از شاخصه‌هايي است كه امروزه در بسياري از مدارس دنيا مورد توجه قرار مي‌گيرد و مدير و معلمان از قرار دادن صندلي‌هايي به رنگ هاي متنوع يا ديوارهايي به رنگ هاي شاد استقبال مي‌كنند. افزون بر اين، ابزارهاي مورد استفاده كودكان به دليل جنب و جوش آنها معمولاً فاقد فلز و شيشه است.

جالب است بدانيد كه امروزه در برخي مدارس دنيا، راحتي و زيبايي به يك اندازه اهميت دارند. نتيجه آنكه در برخي مواقع به نشيمن‌گاهي موقت نياز است، يعني صندلي‌هاي خشك و يك‌شكل چوبي جاي خود را به بالشتك‌هاي بادي يا پوف ها مي‌دهند تا كودكان حتي از نشستن خود نيز احساس لذت كنند.

 

خانه‌اي براي كودكان

واقعيت اين است كه در اغلب اوقات والدين نقشي در طراحي مدارس يا محيط شهري ندارند اما دست‌كم مي‌توانند دكوراسيون خانه را طوري طراحي كنند كه با روحيات كودكان سازگاري بيشتري داشته باشد. در دكوراسيون خانه با دو فضاي متفاوت مواجه هستيم. بخشي مربوط به اتاق كودك است كه مي‌بايست كاملاً با سليقه و نگاه يك كودك سازگاري داشته باشد و بخشي ديگر نيز به فضاي نشيمن ارتباط دارد كه بايد با نيازهاي كودكان و والدين به‌طور مشترك همخواني داشته باشد.

 

رنگ ديوارها در اتاق كودك مي‌بايست با توجه به شرايط روحي او انتخاب شود. كودكان پر جنب و جوش با رنگ هاي سرد و كودكان آرام و بي‌سروصدا با رنگ هاي گرم تعامل بيشتري برقرار مي‌كنند و به تعادل مي‌رسند. استفاده از كاغذ ديواري‌هايي به شكل حيوانات يا قهرمان‌هاي داستان‌ها و كارتون‌ها نيز مي‌تواند در پرورش تخيل آنها تأثيرگذار باشد. كف‌پوش اتاق كودكان نيز برخلاف پوشش اتاق نشيمن كه عمدتاً از جنس سراميك و سنگ انتخاب مي‌شود، مي‌بايست از مواد نرم نظير موكت و فرش‌هاي نرم و پرتراكم انتخاب شود. به ياد داشته باشيد كه در اتاق كودك، لوازم مختلف نظير كمد و كتابخانه‌ها بايد از ارتفاع و دسترسي مناسبي برخوردار باشند.

 

در حالي كه هنگام طراحي داخلي اتاق كودك در انتخاب رنگ و طرح و چيدمان محدوديتي نداريم، اما در اتاق نشيمن نمي‌توانيم اين‌گونه آزادانه و بي‌پروا عمل كنيم. با اين وجود، مي‌توانيم در فضاي نشيمن نيز از لوازمي استفاده كنيم كه با رفتار كودكان سازگاري بيشتري دارند. توگو و پوف ها اگرچه مبلمان هايي هستند كه نخست با كاربري بزرگسالان طراحي شده اند، اما اگر خوب به آنها بنگريد با رفتار و روحيات كودكان سازگاري بيشتري دارند. در نتيجه مي‌توانيد با خريد اين تجهيزات موجب رضايت كودكان از اتاق نشيمن شويد. همچنين امروزه طراحانمبلمان، توجه ويژه‌اي به محصولات كودكان دارند. آنها به‌خوبي دريافته‌اند كه اسباب و لوازم كودكان علاوه بر زيبايي بايد با تخيلات آنها نيز ارتباط داشته و از وزني مناسب براي جابجايي آسان برخوردار باشند. افزون بر اين، نورپردازي رنگي نيز امروزه در دكوراسيون‌هاي مدرن جايگاه ويژه‌اي دارند و در صورت اجرا مي‌تواند مورد توجه كودكان قرار گيرد.

 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۱:۱۰ ] [ معين ويژه ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By ratablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
مطالب تصادفی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 18
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 239
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب